5 dôvodov, prečo by ste pri praní mali používať ocot

Ocot sa považuje za jedného z najpraktickejších pomocníkov v domácnosti. Má množstvo výhod a je pomerne silný. Dokáže bojovať proti vodnému kameňu aj rôznym nepríjemným usadeninám, s ktorými si nevedia poradiť ani silné prípravky. Vedeli ste však o tom, že ocot dokáže pomôcť aj pri praní? Toto je päť dôvodov, prečo by vám nemal chýbať.

Je pranie s octom dobré?

Pranie s octom je domácim trikom, o ktorom nevie úplne každý. Ak do tejto skupiny patríte aj vy, mali by ste to napraviť. Ide totižto o skvelú možnosť, ako oblečenie zbaviť zápachu, rozjasniť ho a zmäkčiť bez použitia agresívnych chemikálií. Ocot je bezpečný na použitie, nehovoriac o tom, že vďaka nemu môžete ušetriť desiatky eur.

Otázkou ale zostáva, aký typ octu je ten najlepší? Vo všeobecnosti platí, že všetky obsahujú kyselinu octovú, ktorá je kľúčovým prvkom. Práve ona dokáže rozjasniť a zmäkčiť všetku bielizeň a odevy.

Aké typy octu sú na pranie najlepšie?

Ak by sme sa pozreli na najrozšírenejšie typy, bezpochyby sa k nim radí jablčný, ktorý sa vyrába z jablčnej šťavy. Jeho kyslosť je v rozmedzí od 5 do 6 %. Má žltú alebo zlatožltú farbu a dokáže si poradiť s takmer každým pracím problémom.

Druhým typom je biely ocot, ktorý sa objavuje v mnohých domácnostiach. Využíva sa na varenie, ale takisto na umývanie. Je lacný a zvyčajne sa vyrába z obilia alebo škrobu z kukurice, zemiakov, ryže a jačmeňa.

Bežným typom nachádzajúcim sa vo väčšine domácností je tzv. liehový ocot. Jeho najširšie použitie je v kuchyni, no keďže má vyšší obsah kyslosti, nad 8 %, dokáže si poradiť s nečistotami. Nehovoriac o tom, že je výborný práve na pranie.

Práve posledné dva spomenuté octy, biely a liehový, sú na pranie najlepšie. Zvyčajne neobsahujú triesloviny, prírodné rastlinné farbivá, takže oblečenie nezafarbia. Ak máte doma len jablčný ocot, ktorý triesloviny obsahuje, zrieďte ho pred použitím vodou. Uistíte sa, že vaša biela blúzka nebude zafarbená na žlto.

Dôvody, prečo by ste na pranie mali používať ocot

Ocot je pomocníkom číslo jeden, ktorý bojuje proti rôznym nečistotám a usadeninám. Doma ho má takmer každý. Preto spravíte dobre, keď ho aspoň raz vyskúšate. Na vlastnej koži zistíte, čo všetko vám dokáže poskytnúť.

Toto je päť dôvodov, prečo ho pri praní milujú mnohé domácnosti:

1. Zbavuje odevy zápachu

Ako sme už spomenuli, ocot je známy tým, že dokáže odevy zbaviť nepríjemného zápachu. Ten sa môže objavovať hlavne vtedy, keď máte oblečenie, ktoré bolo dlho v skrini a nejaký čas ste ho nenosili.

Zatuchnutia, alebo podobnej nepríjemnej arómy, sa človek zbavuje len veľmi ťažko. Niekedy nepomáhajú ani tie najlepšie pracie prostriedky. Preto je dobré siahnuť po kyselina octovej.

Stačí, aby ste práčku naplnili oblečením a následne do nej pridali dve šálky octu. Keď cyklus skončí, práčku nevyťahujte. Pridajte prací prášok, gél alebo pracie pásiky Cleanly a pustite ju znova. Takýmto spôsobom sa uistíte, že oblečenie bude čisté a voňavé.

Tip: Ak ste fajčiari, alebo máte v okolí niekoho, kto fajčí, a oblečenie vám kvôli tomu napáchlo cigaretovým dymom, pravdepodobne viete, že je niekedy takmer nemožné vyprať ho. Zabudnite na rôzne komerčné pracie prostriedky. Využite ocot. Do nádoby s vodou pridajte aspoň polovicu šálky a oblečenie namočte. Nechajte pôsobiť minimálne hodinu a dajte do práčky.

2. Rozjasňuje

Kyselina octová je síce agresívna, no v octe sa jej nachádza len malé množstvo. Vďaka tomu dokáže bielizeň vyčistiť, ale pritom ju nezničiť. Tento benefit môžete využiť aj pri rozjasňovaní. Keď ocot pridáte do záverečného pláchania, vie rozpustiť zvyšky po pracích prostriedkoch, ktoré často spôsobujú, že farby nie sú tak pekné, ako bývali.

Kyselinu môžete použiť hlavne na sivé a zašednuté oblečenie. Prípadne na zafarbené ponožky a zašlé utierky. Keď je nejaký kúsok veľmi zájdený, dajte do nádoby vodu, pridajte za pol šálky octu a nechajte ho v zmesi namočený po celú noc. Nezabúdajte ale, že túto metódu môžete použiť len pri 100 % bavlnených tkaninách.

3. Zjemňuje

Ak nemáte radi silne parfumované zmäkčovače, ktoré sa bežne používajú, vyskúšajte ocot. Jeho výhodou je, že po praní ho v oblečení ani bielizni nie je cítiť, no pritom si dokáže urobiť svoju prácu.

Tip: V prípade, že nejakú vôňu predsa len chcete, pridajte k octu pár kvapiek esenciálneho oleja. Výborný je napríklad levanduľový.

4. Bojuje proti zápachu v podpazuší

Niekedy sa stane, že sa spotíte viac, prípadne, že si zabudnete dezodorant a oblečenie nepríjemne smrdí. Pranie je síce skvelým riešením, no nie vždy efektívnym. Ak sa vám nepodarilo zbaviť zápachu priamo v podpazuší, využite ocot.

Oblečenie pretočte naruby. Ocot si prelejte do nádobky s rozprašovačom a nastriekajte ho priamo na tkaninu, presne na miesto v podpazuší. Nechajte pôsobiť aspoň 10 minút a následne odev hoďte do práčky.

5. Udržuje čiernu farbu tmavú

Aj vám sa stalo, že ste po praní vytiahli svoje obľúbené čierne tričko takmer sivé? Do práčky pridajte v druhej polovici pracieho cyklu aspoň polovicu šálky octu. Tým odstránite zvyšky z mydla a pracieho prostriedku, ktoré by mohli na oblečení zostať. Plus, podporíte krásnu tmavú farbu.

Tip: Ak nechcete používať ocot, no bojíte sa, že by z pracieho prášku zostali na oblečení biele škvrny, používajte pracie pásiky Cleanly. Tie sa vedia skvelo rozpustiť a na odevoch nezanechávajú žiadne stopy.

Jeden tip navyše

Pre tie najlepšie výsledky pridajte k octu sódu bikarbónu alebo prášok na pečenie. Okrem toho, že oblečenie stratí zápach a bude mäkké, sa takisto zbavíte väčších nečistôt. Sóda dokonca dokáže bojovať proti škvrnám od červeného vína.

Vyčistite octom práčku

Pranie s octom je skvelé ako pre vás, tak aj pre samotné odevy. Vedeli ste však, že tento praktický pomocník dokáže vyčistiť aj práčku? Spotrebič síce pravidelne perie, no nečistí sám seba. Je to ten istý príklad, ako s umývačkou. Aj tú musíte niekoľkokrát za rok umyť, aby nesmrdela.

Nečistoty a malé čiastočky sa môžu usádzať napríklad v hadiciach, kde zamedzujú prietoku vody a znižujú výkon. To vo výsledku znamená horšie pracie výsledky a niekedy aj zvyšovanie elektrickej energie.

Práčku by ste mali čistiť minimálne štyrikrát do roka. Stačí do nej dať dve šálky octu a pustiť najdlhší prací cyklus.

Ak máte automatické dávkovače pracieho prostriedku alebo zmäkčovača tkanín, nalejte ocot do nich. Budete mať istotu, že rozpustí všetok nános zvyškov, ktoré by obmedzovali spotrebič v práci.

Čistenie práčky štyrikrát ročne je minimálny počet. Ak je bubon zanesený, alebo ste ucítili nepríjemný zápach, používajte ocot častejšie.

Rada odborníka: S roztokom octu a vody môžete umývať aj pogumovanie na dverách či dokonca samotné dvierka.

Ocot ako skvelý doplnok prania

Ocot je skvelým doplnkom občasného prania. Oblečeniu dokáže dodať množstvo skvelých vlastností. Na bežné a pravidelne používanie vám však vystačí správny prací prostriedok. Ten by mal poskytnúť to isté, čo ocot, plus niečo navyše. Ak chcete staviť na istotu, vyberte si pracie pásiky Cleanly. Ich výhod je nespočetné množstvo. Nehovoriac o tom, že sú aj ekologické. Chránia tak životné prostredie.