Ako prať bielizeň bez práčky?

Práčky patria v súčasnosti k základnému vybaveniu každej jednej domácnosti. Uľahčujú nám množstvo práce nielen s praním, ale často aj so samotným sušením. Po vytiahnutí odevu z bubna ho môžeme rovno poskladať a vložiť do skrinky, prípadne ho stačí len párkrát prejsť žehličkou. Niekedy sa však stáva, že sa práčka pokazí alebo ste niekde, kde sa nenachádza. Čo teda robiť v takomto prípade? Existuje niekoľko možností, ako sa postarať o svoju bielizeň.

Príprava bielizne

Ešte predtým, ako sa vôbec rozhodnete, že idete prať, musíte oblečenie pripraviť. Prvým krokom je jeho vytriedenie. Triediť by ste mali podľa farby, no ak máte jemné kúsky, ktoré by sa mohli zničiť, veci rozdeľujte aj na základe materiálu.

Vytriedené oblečenie následne dobre vytraste. Uistite sa, že sa v ňom nenachádzajú žiadne veľké častice, prach a prebytočná špina. Vytrasením sa zbavíte aj žmolkov, ktoré by vám zbytočne zašpinili celú vodu a dostali by sa aj na ďalšie odevy.

Tretím krokom v rámci prípravy je sledovanie štítkov. Ak je oblečenie nové alebo neviete, ako ho správne prať, pracie symboly (sem môže ísť odkaz na článok o pracích symboloch) vám skvelo pomôžu. Zistíte podľa nich, akú teplotu môžete na bielizeň využívať a či sa môže sušiť priamo na slnku, alebo by ste ju mali dať radšej do tieňa.

Sledovanie štítkov oblečenia vám zaručí, že sa odevy nezrazia a nezničia. Po ich vysušení si budú zachovávať stále rovnako žiarivú farbu a ďalšie charakteristické vlastnosti, ako napríklad mäkkosť alebo elastickosť.

Výber teploty vody

Teplota vody závisí od informácie na štítkoch. Ak ich na oblečení nemáte, je nutné zvoliť zlatú strednú cestu a dúfať, že sa daný kúsok počas prania nezrazí. Najlepším riešením je v takomto prípade teplota 30 – 40 stupňov Celzia. Viac nie.

Vyššie teploty spôsobujú zbehnutie oblečenia (sem môže ísť link na článok o zbehnutí), ktoré sa často zvrátiť nedá. Teplá voda totižto uvoľňuje napätie vo vláknach. Tie sa vrátia naspäť do svojho prirodzeného stavu, čo spôsobuje, že tričká alebo nohavice sú o dve či tri čísla menšie.

Zbehnutie sa najčastejšie objavuje pri odevoch a bielizni, ktorá obsahuje polymér. Komplikácie však nastávajú aj pri bavlne a vlne. Odolnejšie sú syntetické materiály, napríklad nylon či polyester. Zbytočne to ale neriskujte ani s nimi.

Voľba pracieho prostriedku

Keď nemáte po ruke práčku, budete musieť prať ručne. To ale neznamená, že by ste mali vynechávať pracie prostriedky. Práve naopak. Odevy potrebujú výrobok, ktorý ich zbaví olejov, mastnoty a rôznych nečistôt, ktoré sa na ne počas používania dostali.

Vhodné sú pracie prášky, gély aj pásiky. Je ale treba vyberať výrobky, ktoré sa rozpustia aj pri nižších teplotách. Expertom v tejto oblasti sú pracie pásiky Cleanly. Ich výhodou je, že sa rozpustia aj v ľadovej vode. Vedia tak pracovať za akýchkoľvek podmienok.

Ak by ste nechceli používať klasické pracie prostriedky, môžete sa spoliehať na rôzne alternatívy. Skvelý je napríklad ocot. Ten nestojí príliš veľa a pritom dokáže poskytnúť výborné výsledky. Ďalej je to citrónová šťava, sóda bikarbóna a kypriaci prášok.

Ako prať oblečenie bez práčky?

Oblečenie ste vytriedili a zbavili tých najväčších nečistôt. Teraz prichádza najdôležitejší krok, jeho pranie. Zoberte si nádobu a napustite do nej horúcu vodu. Jej teplota by mala dosahovať 30 – 40 stupňov Celzia, prípadne trochu viac. Kým ju pôjdete používať, s veľkou pravdepodobnosťou sa ochladí.

Do vody pridajte prací prostriedok a dobre zamiešajte, aby sa rozpustil. Odevy v rovnakej farbe nemočte do zmesi. Nenamáčajte ich však všetky. Do nádoby dajte len toľko oblečenia, koľko sa zmestí na to, aby ste ho potom v nej mohli prať. Bielizeň nechajte vo vode aspoň 10 – 15 minút, aby sa nasiakla a prací prostriedok mohol začať pôsobiť.

Ak voda počas tohto obdobia vychladla, trochu z nej vylejte a doplňte ju horúcou. Oblečenie následne začnite prať. Zamerajte sa hlavne na časti, ktoré sú najviac znečistené. Pri tričkách a svetroch je to oblasť podpazušia a zvyčajne aj chrbta. Pri nohaviciach zas oblasť rozkroku.

Vodu vymeňte po niekoľkých kúskoch oblečenia. Sledujte, v akom stave je. Ak je zafarbená alebo špinavá, vylejte ju a napustite novú.

Pri ručnom praní (takisto sme môže ísť linka na článok o ručnom praní) vám skvelo pomôžu pracie pomôcky, ako napríklad umývacia doska. Ide o praktický kúsok, ktorý sa využíval hlavne v minulosti. V súčasnosti už nie je tak rozšírený, no stále sa dá kúpiť.

Keď sa dostanete k jemným odevom, napríklad spodnej bielizni, košeliam, kašmírovým kúskom a podobne, dávajte si pozor na spôsob prania. Vyhnite sa žmýkaniu a krčeniu. Mohlo by porušiť vlákna. Kúsky oblečenia namočte do vody, počkajte niekoho minút a následne ich jemne preperte.

Je pranie bez práčky efektívnejšie?

Na túto otázku existuje veľmi jednoduchá odpoveď, nie je. Mnohí si myslia, že pri ručnom praní spotrebujú menej energie alebo vody. Pravdou je však presný opak. Keď periete bielizeň ručne, vodu musíte zohrievať. Nehovoriac o tom, že jej budete potrebovať viac, pretože vám bude po určitom čase chladnúť.

Ak sa o niektoré jemné kúsky bojíte, pokojne ich perte v rukách. Bežný typ oblečenia, napríklad nohavice či tričká, však vložte do práčky a pustite na klasický prací cyklus, ktorý bežne využívate. Ušetríte tak financie a aj svoju vlastnú energiu.

Ako vyprať oblečenie bez vody?

Samozrejme, pranie je dôležité a nemali by ste ho vynechávať. Občas sa však stane, že sa nachádzate mimo domova a nemáte naň čas. Prípadne nemáte odevy kde vyprať. V tomto prípade môžete využiť niekoľko trikov, ktoré vám poskytnú príjemný čerstvý a svieži pocit.

Rifle do mrazničky

Potrebujete sa cítiť v rifliach príjemne, no zistili ste, že sa už dlhšie neprali? Jednou z možností, ako im dodať svieži pocit, je vložiť ich na noc do mrazničky. A síce to znie veľmi netradične, ide o trik, ktorý je vo svete pomerne obľúbený.

Nízke teploty v mrazničke zabíjajú baktérie a starajú sa aj o nepríjemný zápach. Rifle zložte, dajte do vrecka alebo igelitovej tašky a tak vložte do mrazničky. Zaistíte si, že nečistoty nekontaminujú napríklad jedlo.

Na olejové škvrny je skvelý detský púder

Objavili ste na oblečení olejovú škvrnu? Zoberte detský púder a jednoducho ju ním poprášte. Počkajte približne 30 minút a následne kúsok očistite. Produkt dáte dolu aj rukou. Vďaka tomu, že je púder suchý, dokáže vsať všetku mastnotu.

Citrón vás zbaví škvŕn od potu

Škvrny od potu sú úplne bežné. Najčastejšie sa s nimi stretávame v lete počas horúcich dní. Ak s nimi máte problémy, stačí použiť citrón. Škvrnu posypte trochou soli, vytlačte na ňu šťavu z citróna a zmes mierne rozotrite. Nechajte pôsobiť aspoň 10 minút a následne zotrite mokrým obrúskom.

Zbavte sa všetkých nečistôt aj bez práčky

Pranie odevov a bielizne bez práčky je náročné, no ide to. Stačí, aby ste poznali, aké pracie prostriedky sú tie najlepšie a na čo počas prania rozhodne nezabúdať. Zbavte sa všetkých nečistôt rýchlo a jednoducho. Dokonca aj vtedy, keď nemáte vodu. Inšpirujte sa našimi trikmi a buďte pripravení na každý jeden deň.