Ako urobiť pranie oblečenia ekologické? Využite týchto 6 tipov

Pranie oblečenia je síce potrebné, no nie je práve najekologickejšie. Využíva sa pri ňom pomerne veľa vody, energie a takisto chemických pracích prostriedkov, ktoré sa následne dostávajú von, priamo do prírody. Dobrou správou však je, že aj z takéhoto bežného a pravidelného procesu sa dá spraviť oveľa ekologickejšia záležitosť. Máme pre vás 6 tipov, ako na to.

Aký je vplyv prania bielizne na životné prostredie?

Mnohí žijú v domnení, že pranie nemá takmer žiadny, prípadne len veľmi malý dopad na životné prostredie. Pravdou je však presný opak. Pre lepšiu predstavu sa na to pozrime z pohľadu štúdií a výskumov.

Podľa štúdie Journal of Integrative Environmental Sciences sú USA druhým najväčším producentom oxidu uhličitého, ktorý je zodpovedný za 22 % celosvetových emisií. Rezidenčný sektor v USA (t. j. nie továrne alebo podniky) je zodpovedný za približne 21 % všetkých emisií uhlíka v USA, pričom jednotlivé cykly prania tvoria 8,29 % všetkých emisií v domácnostiach.

Množstvo čísel a percent môže byť príliš mätúcich, preto sa na to pozrime z iného uhla pohľadu. Táto štúdia odhaduje, že klasická práčovňa v USA emituje každý rok 179 miliónov metrických ton oxidu uhličitého. To je ekvivalent úplnej spotreby energie a emisií 21 miliónov domácností.

Ak sa však pozriete na jednotlivé kroky, ktoré sa pri praní vykonávajú, tieto údaje nie sú až také prekvapivé. Koniec koncov, na ohrev vody a na prevádzku strojov je potrebná elektrina. A výroba elektriny predstavuje 33 % všetkých emisií uhlíka.

Veľké množstvo energie ide nielen do poháňania práčok a sušičiek, ale takisto do ich výroby. Plus, nezabudnime ani na emisie produkované prepravou spotrebičov po celom svete. Takže, zatiaľ čo pranie vám pomôže vyčistiť nečistoty z odevov a bielizne, zanechá veľkú škvrnu na našom životnom prostredí, ktorej sa len tak ľahko nezbavíme.

Ďalšie komplikácie

Okrem spomínaných problémov je dobré spomenúť aj ďalšie, ktoré sa s praním vo veľkej miere spájajú. Sú to napríklad mikroplasty, ktoré vypúšťajú umelé materiály, ako je polyester a nylon. Z práčky a potrubia sa dostávajú do kanalizácie odkiaľ putujú do oceánu.

Mikroplasty sú nebezpečné hneď z viacerých dôvodov. Okrem toho, že prispievajú k znečisteniu životného prostredia, končia takisto v žalúdku zvierat a neskôr aj v našom, keďže niektoré z rýb nachádzajúcich sa v oceáne konzumujeme aj my.

Ďalej treba myslieť aj na vodný odpad. Moderné práčky dnes síce spotrebujú “len” 15 – 30 litrov na jeden cyklus, no staré a menej efektívne modely sú na tom oveľa horšie. Mnohokrát spotrebujú viac ako 50 litrov. Pranie bielizne v nových práčkach trikrát týždenne má za následok približne 400 litrov vodného odpadu.

Samostatnou kategóriou sú toxické čistiace prostriedky, ktoré vyzerajú na prvý pohľad veľmi neškodne, no v skutočnosti obsahujú chemikálie, ktoré sú nebezpečné pre riasy, ryby a iné vodné organizmy. Dokonca, negatívne ovplyvňujú aj naše zdravie.

Práve preto je nutné, aby sme začali rozmýšľať, ako spraviť z pracích cyklov ekologickejší proces, ktorý bude výhodný nielen pre nás, ale aj pre životné prostredie.

Neperte tak často

Najjednoduchším riešením problémov je neprať tak často, ako ste to robili doteraz. Je jasné, že spodná bielizeň a ponožky sa musia vyprať po každom použití, no džínsy, svetre, bundy alebo mikiny stačí dať do práčky aj raz za týždeň. Dokonca, ak kúsky nenosíte pravidelne a nespotili ste sa v nich, môžete ich dať do bubna práčky menej často, napríklad raz alebo dvakrát do mesiaca.

Obmedzenie prania na minimum má skvelý vplyv na vašu ekologickú stopu. Myslite ale na to, že minimum znamená pre každého niečo odlišné. Kým niektorí radi menia svoje outfity a pravidelne nosia iné veci, druhí zas nosia aj niekoľko dní to isté. To, ako často budete prať, sa odvíja od stavu samotného oblečenia, no takisto od počtu ľudí v domácnosti.

Vymeňte klasický prací prostriedok za ekologický variant

Klasické pracie prášky alebo gély sú pre prírodu problematické. Vypúšťajú do nej toxické látky, ktoré spôsobujú zdravotné komplikácie zvieratám aj ľuďom.

Najlepším riešením je zvoliť ekologickú možnosť, ktorou sú pracie pásiky Cleanly. Sú balené v papierovom obale, šetria miesto a 30-násobne znižujú transportné emisie. Vedia sa rozpustiť aj v ľadovej vode, neobsahujú pridané parfumy ani iné škodlivé látky a sú vhodné aj pre ľudí s citlivou pokožkou a pre malé deti.

Pri používaní pracích pásikov sa preto nemusíte báť, že by ste do prírody pri praní vypúšťali toxické zložky, ktoré by robili zle živým organizmom.

Perte na nízkych teplotách

Znížte spotrebu energie na čistenie oblečenia výberom nastavení studenej vody alebo nízkej teploty tak často, ako je to možné. Možno to neviete, no až 90 % energie použitej na pranie oblečenia ide na ohrev vody. Ak by sa teda pri každom praní používali pracie programy s nízkymi teplotami, jednotlivé domácnosti by spolu ušetrili milióny ton uhlíkových emisií.

Toto jednoduché riešenie vám pomôže ušetriť stovky eur ročne v závislosti od toho, koľko periete, aký typ ohrievača vody máte a aké sú vaše poplatky za energie. Vo všeobecnosti ale platí, že zmeny, či už menšie, alebo väčšie, si všimnete v pomerne krátkom časovom horizonte.

Pri nízkych teplotách ale myslite na jednu vec. Nie každý prací prostriedok na ne reaguje dobre. Pracie prášky majú spravidla problémy rozpustiť sa. Na to, aby nezanechávali nepekné kriedové fľaky, potrebujú aspoň 30 stupňov Celzia. V tomto prípade vám pomôžu pracie pásiky Cleanly, ktoré sa vedia rozpustiť aj v ľadovej vode.

Práčku naplňte doplna

Uistite sa, že práčku nepúšťate naprázdno alebo len spolovice plnú. Veci do nej vždy dajte tak, aby bol bubon aspoň na ¾ naplnený. Pritom ale dávajte pozor, aby ste to s odevmi neprehnali. Ak by ste práčku preplnili, zbytočne by využívala viac energie, pričom by oblečenie dostatočne neoprala. Vo výsledku by ste tak odevy museli prať odznova, čím by ste zdvojnásobili ekologickú stopu a poplatky za energie.

Ak by sa vám náhodou nepodarilo naplniť bubon doplna, existujú dve riešenia. Tým prvým je počkať a odevy oprať až vtedy, keď sa vám nazbiera dostatočné množstvo. Keď však medzi nimi máte veci, ktoré využívate na pravidelnej báze, môžete využiť funkciu, ktorou dnes disponujú už takmer všetky moderné práčky. Je to “volič veľkosti náplne”. Pomocou neho prispôsobíte cyklus veľkosti svojej náplne.

TIP: Ak by práčka nemala volič veľkosti náplne, s veľkou pravdepodobnosťou má 6. zmysel. Oblečenie vložte do bubna a vyberte tento program. Práčka na základe neho odváži bielizeň a prispôsobí jej cyklus.

Zvážte filter na mikroplasty

Drobné plastové čiastočky, ktoré vypúšťajú syntetické odevy, keď sa stláčajú a otáčajú v práčke, mikroplasty, sú problémom, o ktorom mnohí nevedia. Čistiarne odpadových vôd ich nezachytávajú, takže nakoniec skončia v oceánoch a pôde, čo spôsobuje veľké škody na životnom prostredí a na našom zdraví.

Jedným z riešení, ktoré zastaví približne 90 % mikroplastov, je špeciálny filter. Ten sa ľahko inštaluje a na používanie nevyžaduje žiadne sofistikované technické zručnosti. Stačí ho len pripevniť na vonkajšiu stenu práčky a následne používať. Jeho úlohou je mikroplasty zachytiť a uistiť sa, že neputujú do prírody.

Sušte prirodzene

Sušičky sú veľkým žrútom energie, ktorej používanie, ako už vieme, prispieva k znečisteniu prírody. Ušetrite svoje peňaženky aj životné prostredie a sušte prirodzene. Odevy zaveste na šnúru alebo ich preveste cez sušiaci stojan. Na jar, v lete a na jeseň s tým nebudete mať veľa problémov. Menšie komplikácie môžu prísť v zime, kedy sa oblečenie suší vonku náročnejšie. To ale neznamená, že to nie je reálne.

TIP: Vyhýbajte sušeniu v interiéri. Vysoká vlhkosť môže spôsobiť tvorbu plesní, ktoré majú negatívny vplyv na zdravie.

Perte ekologicky

Ekologické pranie odevov nie je vôbec tak komplikované, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Existuje totižto viac spôsobov, ako na to. Vyskúšajte rovno niekoľko z nich. Navzájom ich skombinujte a postarajte sa nielen o skvelé výsledky z prania, ale aj o menšiu ekologickú stopu.