Oblečenie páchne po vytiahnutí z práčky: 10 možných dôvodov

Prali ste svoje odevy, spodnú bielizeň alebo iné kúsky, no po vytiahnutí z práčky stále zapáchali? Niekedy mohli mať rovnaký nepríjemný zápach, ktorý ste cítili pred vložením do bubna, inokedy mohli v práčke nabrať arómu z iných vecí. V niektorých prípadoch dokáže dokonca ťažký zápach spôsobiť aj nevhodný prací prostriedok. Na to, aby ste mohli problém odstrániť, musíte poznať príčinu. Toto je 10 najčastejších dôvodov, kvôli ktorým oblečenie po vypraní zapácha.

Bubon práčky je zanesený

Pri praní odevov často nemyslíme na to, ako veľmi je znečistená práčka. Vo väčšine prípadov ju naplníme špinavou bielizňou a necháme ju robiť svoju prácu. Problém je však v tom, že rovnako, ako umývačka či sušička, aj práčka sa potrebuje vyčistiť. Niektorí si mylne myslia, že tak robí počas toho, ako perie. To ale nie je pravda.

Zabúdať následne netreba ani na to, že práčky majú jeden nepríjemný zlozvyk. V niektorých častiach, najčastejšie tých pogumovaných, zadržiavajú vodu. Tá sa následne mení na vodný kameň alebo plesne, ktoré upchávajú filtre a spôsobujú zápach oblečenia.

Ako na tento problém? Dobrou správou je, že na vyčistenie práčky nepotrebujete volať žiadneho odborníka. Všetko viete urobiť aj sami. Stačí, aby ste si vzali utierku a začali jednotlivé, aj tie najkomplikovanejšie miesta, dobre umývať. Zamerajte sa na pogumované časti, zásobník na prášok aj všetky vývody. Pri čistení vám dobre pomôže napríklad stará zubná kefka, ktorá sa dostane aj do tých najužších oblastí.

Práčku čistite v pravidelných intervaloch. Najlepšie niekoľkokrát za rok. Zaistíte si tým nielen príjemnú vôňu odevov, ale takisto najlepšie výsledky pri praní a dlhoročnú prevádzku spotrebiča.

Použili ste nesprávne množstvo pracieho prostriedku

Položte si otázky: Koľko pracieho prostriedku používate pri praní? Skutočne si jeho množstvo dobre meriate, aby ste si boli istí, že to s ním nepreháňate, alebo naopak, že ho nedávate príliš málo? Ak je odpoveď nie, s veľkou pravdepodobnosťou vytvára zápach práve prací gél alebo prášok.

V takýchto situáciách môžu nastať dva scenáre:

  • príliš veľa prostriedku – prebytočný prací prášok alebo gél zostane zachytený v látke, pretože sa nevypláchne správne, čo podporuje rast plesní a následný zápach.
  • príliš málo prostriedku – malé množstvo pracieho prostriedku znamená, že oblečenie sa dobre nevyčistí. Zostanú na ňom baktérie a nečistoty, ktoré sú príčinou zápachu.

Najlepším riešením je preto merať, koľko pracieho prostriedku používate, aby ste sa vyhli malému, aj priveľkému množstvu. Dobrým riešením sú takisto pracie pásiky Cleanly, na ktoré nepotrebujete žiadnu odmerku. Stačí jeden odtrhnúť a následne ho vložiť do bubna práčky. Okrem toho, pásiky sú ekologické, skladné a vhodné na použitie s farebným, bielym aj tmavým oblečením.

Bubon práčky je preplnený

Každá práčka má určitý váhový limit, ktorý by ste nemali prekračovať. Ak sa tak stane raz, alebo dvakrát, netreba sa ničoho báť. Komplikácie sa objavujú vtedy, keď to robíte na pravidelnej báze. V takýchto situáciách dochádza hlavne k opotrebovaniu spotrebiča, presnejšie jeho bubna. Ten vydrží oveľa menej a práčku budete musieť vymeniť už po roku či dvoch.

Druhým negatívnym javom preplnenia bubna práčky je nesprávne vypratie odevov. Oblečenie na seba príliš tlačí, nemá miesto na to, aby sa dobre otočilo, a preto v niektorých častiach zostávajú baktérie, ktoré spôsobujú zápach.

Bielizeň nemusíte pred vkladaním do bubna vážiť. Stačí, aby po vložení jednej várky jednotlivé kúsky nevypadávali, príliš sa netlačili a mali dostatok priestoru.

TIP: Práčku a jej kapacitu si vyberajte na základe toho, koľko členov má vaša domácnosť. Bežné modely pre 4 – 5 členné rodiny pojmú od 7 – 10 kg. Väčšie môžu mať kapacitu aj v hodnote 15 kg.

Odevy nechávate v bubne príliš dlho

Mokré a vlhké oblečenie je viac náchylné na vytvorenie plesní ako to suché. Práve preto sa vyhnite tomu, aby po vypratí nezostalo v bubne práčky príliš dlho. Výsledkom by bol zápach, ktorého by ste sa zbavili až ďalším opraním.

Ak nestíhate oblečenie z práčky pravidelne vyťahovať, jednoducho si nastavte odložený štart. Napríklad, ak zostávajú odevy v bubne kvôli tomu, že odchádzate do práce a nemáte čas na ich vyťahovanie, naplánujte si pranie tesne pred príchodom domov. Akonáhle prídete, práčka môže s cyklom končiť. Kým sa prezlečiete do domáceho, môžete sa pustiť do vytiahnutia bielizne a jej vysušenia.

Odevy nechávate sušiť príliš dlho

Odevy ste vytiahli z práčky a nádherne voňali. Po vysušení je z nich však cítiť zatuchnutosť a nepríjemný zápach. Čo ho spôsobilo? Dlhé sušenie. Do takýchto situácií sa môžete dostať vtedy, keď bielizeň sušíte prirodzene, na šnúre alebo stojane, a vonku nie je dostatočne vysoká teplota.

Jednotlivé kúsky sa sušia príliš dlho, vlhkosť v nich zostáva nie minúty, ako v sušičke, ale rovno hodiny. V tkaninách sa začínajú vytvárať baktérie, kvôli ktorým látka smrdí. Rýchlym riešením na túto komplikáciu je sušička s množstvom funkcií a zaujímavých programov.

Odevy sušíte nesprávne

Nedostatočné sušenie podporuje tvorbu baktérií, ktoré spôsobujú zápach. Pred vybratím vecí zo sušičky alebo ich stiahnutiu zo šnúry zistite, či sú skutočne úplne suché. Ak nie, nechajte ich, aby sa ešte dosušili.

Keď uprednostňujete žehlenie ešte mokrých alebo vlhkých kúskov, ožehlite ich, no následne ich zaveste tak, aby sa dosušili na čerstvom vzduchu.

Bielizeň odkladáte do skrinky ešte mokrú

Vlhkosť dokáže narobiť množstvo komplikácií a zvyčajne je faktorom, kvôli ktorému odevy smrdia. Preto, ak dáte ešte mokrú alebo nedostatočne vysušenú bielizeň do skrinky, začnú sa v nej tvoriť baktérie a neskôr aj plesne. Ako sme už spomenuli, kvôli nim látky smrdia. A to niekedy až tak, že ovplyvnia aj kúsky v okolí. Čisté tričká, ktoré predtým voňali, napáchnu tiež.

Po správnom vypratí vecí sa orientujte na ich sušenie. Skutočne sú dostatočne suché na to, aby ste ich vložili do skrinky medzi ďalšie kúsky? Ak nie, počkajte. Dovoľte, aby sa látka zbavila prebytočnej tekutiny, vyžehlite ju a následne zložte a odložte.

Bielizeň má v skrinke málo miesta

Rovnako ako v bubne práčky, aj v skrinke musí mať oblečenie dostatok miesta. Musí okolo neho cirkulovať vzduch, ktorý zaisťuje, že látka už po krátkom čase nezatuchne. Keď môžete, veci vešajte, neskladajte a medzi jednotlivými vešiakmi nechajte menšiu medzeru.

Ak však na vešanie nemáte miesto a musíte veci zložiť, nesnažte sa ich všetky napchať do jednej zásuvky alebo skrinky. Okrem zápachu ich aj pokrčíte a spôsobíte neporiadok.

TIP: Sviežu vôňu vedia zabezpečiť špeciálne vonné tyčinky alebo iné typy voňaviek určených do skríň a šatníkov.

Kúsky ste skladovali príliš dlho

Ak ste zo šatníka vytiahli vec, ktorú ste na sebe dlho nemali, napríklad niekoľko týždňov či mesiacov, je úplne normálne, že má nepríjemný zápach. Toho by ste sa ale mali ľahko zbaviť pomocou zavesenia na šnúru. Čerstvý vzduch veciam vdýchne nový život a prinavráti im vôňu.

Keď vonku šnúru nemáte alebo je zlé počasie, využite sušičku. Moderné spotrebiče majú v súčasnosti špeciálny program s názvom “Refresh”, prípadne “Osvieženie”. Slúži na osvieženie dlho skladovaných vecí.

TIP: Keď budete nabudúce skladovať nejaké veci na dlhší čas (napríklad letné veci cez zimu) pridajte k nimvrecúško s levanduľou. Pomôže udržať príjemnú vôňu.

Látky pri praní potrebujú teplejšiu vodu

Ak ste sa držali všetkých tipov, no odevy stále zapáchajú, pravdepodobne sú len špinavé a na vyčistenie potrebujú teplejšiu vodu a dlhší cyklus. Pravdou je, že nižšie teploty pomáhajú chrániť tkaniny, no nie sú tak dobré pri odstraňovaní pachov napríklad z potu.

Pred využitím dlhšieho programu s vyššou teplotou sa pozrite na štítok. Podľa symbolov prania (odkaz) zistite, akú najvyššiu teplotu látka znesie. Ak je príliš nízka, horúcej vody sa vyvarujte a nechajte odev vyčistiť u špecialistov.

Zbavte sa zápachu raz a navždy

Pranie a sušenie sú komplexnými procesmi. Niekedy sa preto môže stať, že dôjde k problémom, ako napríklad nepríjemný zápach. Zbavte sa ho pomocou našich rád a užívajte si voňavé a krásne čisté oblečenie.