Pranie a parazity: Zbaví vás práčka bĺch, molí či vší?

Blchy, mole či vši sú bežné po celom svete. Spravidla žijú vo voľnej prírode, no občas sa stane, že sa dostanú aj do našich domovov. Blchy prinesú do interiéru psi, mole sa zas často “z ničoho nič” objavia na starých kúskoch oblečenia či v skriniach. Keď sa tak stane, mnohí premýšľajú, ako sa ich správne zbaviť. Okrem špeciálnych čistiacich prostriedkov je dobré zamerať sa aj na pranie. Vyššie teploty a správne pracie prostriedky vám vedia skvelo pomôcť.

Dokáže práčka zabiť blchy?

S blchami sa stretáva veľké množstvo majiteľov psov či mačiek. Do interiéru sa dostanú veľmi jednoducho – v srsti vášho zvieraťa. Po krátkom čase, niekoľkých hodinách či dňoch, sa však rozšíria do takmer každej časti domácnosti. Zbaviť sa ich niekedy preto vyzerá ako nemožná úloha.

Hubenie bĺch je komplexný proces. V niektorých prípadoch, keď sa parazity rozmnožia a je ich príliš veľa, je nutné obrátiť sa na odborníkov. Keď ale problém podchytíte v začiatkoch, viete sa ich zbaviť sami. A to hlavne pokiaľ ide o ich odstraňovanie z oblečenia a bielizne.

Najjednoduchším spôsobom, ako blchy vyhubiť, je vyprať všetky odevy na vysokej teplote. Horúca voda sa postará o nehostinné podmienky pre život. Blchy a vajíčka, ktoré by prežili, dokážete zabiť ešte pomocou dlhšieho sušiaceho programu s vyššími teplotami.

Myslite ale na to, že keď domácnosť a zviera bĺch nezbavíte, je úplne zbytočné, aby ste si prešli celým procesom prania odevov a bielizne. Hneď po tom, ako ich totižto z bubna vytiahnete, sa do nich parazity dostanú späť.

Dokáže práčka zabiť mole?

Mole milujú oblečenie. V šatníku sa objavia úplne znenazdajky. Často ani len neviete, odkiaľ prišli. To, že s nimi máte problém, zistíte veľmi jednoducho. Po otvorení skrinky ich v nej objavíte. Prípadne po čase vytiahnete svoj obľúbený sveter alebo iný kúsok a zistíte, že je zničený.

Zaujímavosťou je, že dospelé mole vám oblečenie nezožerú. Žijú len veľmi krátko a výlučne s cieľom rozmnožovať sa. Na druhej strane, larvy šatníkových molí sú na tom presne naopak. Po vyliahnutí z vajíčka potrebujú energiu na rast a kuklenie, aby sa mohli premeniť na dospelé jedince. Práve ony sa starajú o zničenie vašich drahých odevov.

Na otázku, či dokáže práčka zabiť mole, existuje jednoduchá odpoveď. Áno, dokáže. Veľmi podobne ako pri blchách, aj tu platí, že stačí použiť vyššiu teplotu pri praní a vhodný prací prostriedok. Vhodné je aj sušenie. Nezabúdajte ale na to, že ak sa molí nezbavíte vo svojom šatníku, horúca voda nepomôže.

Dokáže práčka zabiť vši?

Ďalším z problémov, ktoré sa vyskytujú hlavne v rodinách s menšími deťmi, sú vši. Malé ratolesti sa vrátia domov zo školy a odrazu zistia, že ich svrbí hlava. Po lepšom prizretí zistíte, že im niečo chodí vo vlasoch. Boj proti tomuto typu parazitu nie je tak náročný, ako napríklad v prípade bĺch. Vši sú totižto zvyčajne len v hlave, prípadne na vankúši. Domácnosť by zamoriť inak nemali.

Postup ich odstraňovania sa skladá z niekoľkých krokov:

  1. Zaobstarajte si šampón proti všiam a začnite ním umývať vlasy. Niektoré typy sú určené aj na to, aby pôsobili ako masky. Po nanesení musia byť vo vlasoch niekoľko hodín.
  2. Akonáhle začnete proti všiam bojovať, všetky obliečky, vankúše aj paplóny dajte oprať. Perte ich na vyšších teplotách a dlhších programoch.
  3. Ak máte sušičku, pokojne využite aj tú. Ak by na obliečkach zostali napríklad vajíčka, horúci vzduch sa o ne postará.
  4. Obliečky a periny sa snažte meniť pravidelne, najlepšie po dvoch dňoch, aby sa vši nedostali späť do vlasov.

Keď sa vší zbavíte, periny vyperte znova, aby ste sa uistili, že na nich nič nezostalo.

Dokáže práčka zabiť ploštice?

Ploštice nie sú len nočnou morou návštevníkov jednohviezdičkových hotelov alebo motelov. Sú realitou a skutočným problémom, s ktorým bojujú mnohé, dokonca aj tie najčistotnejšie rodiny. Tento typ parazita sa do domácnosti môže dostať akokoľvek. Zachytí sa na vás počas cestovania z exotickej dovolenky alebo pri ceste hromadnou dopravou.

Veľký pozor by ste si mali dávať hlavne vtedy, keď sa zdržujete na miestach ako napríklad nemocnice, hotely, internáty alebo ubytovne, kde sa vedia ploštice rýchlo šíriť medzi jednotlivými užívateľmi.

Ploštice sú nepríjemným spoločníkom, a preto by ste sa ich mali zbaviť hneď ako zistíte, že s nimi máte problém. Celý proces je podobný ako pri probléme so všami či moľami. Jednoducho zoberte čistiace prostriedky a začnite umývať všetky časti domácnosti.

Následne pretrieďte oblečenie a posteľnú bielizeň. Do práčky vložte všetko, čo ste v poslednom čase používali a to, čo sa dostalo do kontaktu s týmito kúskami. Zabudnúť nesmiete ani na aktuálne používanú bielizeň v spálni a ďalších izbách, kde sa spí.

Práčku nastavte na dlhý režim s vysokými teplotami a nezabudnite na vhodný prací prostriedok. S akýmkoľvek problémom si poradia pracie pásiky Cleanly, ktoré sú, okrem vysokej efektivity, aj ekologické.

Dokáže práčka zabiť pleseň?

Pleseň nie je tak častou komplikáciou, no občas sa vyskytne. Zvyčajne trápi ľudí, ktorí skladujú odevy nesprávne, prípadne majú v domácnosti vyššiu vlhkosť. Pleseň sa môže objaviť aj vtedy, keď necháte bielizeň príliš dlho v práčke. Vlhko a teplo predstavujú výborné podmienky na vznik a rozširovanie tejto huby.

Akonáhle na oblečení objavíte pleseň, začnite konať. Jednotlivé kúsky vložte do bubna práčky a zapnite program. Ten nastavte na vyššiu teplotu. Najlepšie aspoň na 50 stupňov Celzia. Pridajte prací prostriedok a nechajte, aby si práčka urobila svoju prácu.

Keď prací cyklus skončí, bielizeň vytiahnite. Nenechávajte ju v bubne. Dajte ju vysušiť do sušičky alebo na sušiaci stojan. Po vysušení si veci prezrite a zistite, či ste sa plesne zbavili. Ak nie, postup opakujte znova. To s veľkou pravdepodobnosťou ale nebudete musieť robiť. Keď pleseň nie je príliš rozšírená, zbavíte sa jej na prvýkrát.

Dokáže práčka zabiť kliešte?

Boli ste vonku v parku alebo v lese a priniesli ste si so sebou domov kliešťa? Toho objavíte s veľkou pravdepodobnosťou hneď, ako zo seba dáte dole šaty. Ak by ste ho však prehliadli, postupujte nasledovne:

  1. Kliešťa sa najprv zbavte. Mohol by spôsobiť rôzne zdravotné problémy. Ak vám to nejde doma alebo sa bojíte, že po vytiahnutí zostane jeho hlava pod kožou, nechajte to na odborníkov.
  2. Po vytiahnutí kliešťa dajte oprať všetko oblečenie aj posteľnú bielizeň. Prací cyklus nemusí byť príliš dlhý. Teplota by však mala byť nad 40 stupňov Celzia. Zabudnúť netreba ani na prací gél, prášok či pásiky.
  3. Počas prania skontrolujte miestnosť, kde ste sa zdržiavali a zistite, či ste domov nedoniesli ešte ďalších “návštevníkov”.

Kliešťov dokáže do domácnosti priniesť aj pes. Na tom si môžete parazita všimnúť pomerne neskoro. Po každej prechádzke preto svojho domáceho miláčika kontrolujte.

Dokáže práčka zabiť kobercových chrobákov?

Kobercové chrobáky sa vyskytujú v domácnostiach zriedka. Dôvodom je hlavne fakt, že starostlivosť o koberce je ľahká, takže ju tak veľa ľudí nezanedbáva.

Bohužiaľ, kobercové chrobáky sa môžu objaviť aj v tom najčistejšom dome. Priniesť ich môžu domáci miláčikovia z vonka. Prípadne ich donesiete domov rovno vy. Na topánkach alebo šatách.

Keď máte doma menšie, kusové koberčeky, stačí ich vložiť do práčky, zvoliť program s vyššou teplotou a nechať, aby spotrebič za vás urobil všetku prácu. Problém môže prísť vtedy, keď máte celoplošné modely. V tomto prípade stavte na vysávač, špeciálne čistiace prostriedky alebo rovno na odborníkov.

Zbavte sa parazitov rýchlo a jednoducho

Parazity ako kliešte, ploštice, vši či mole sú problémom, ktorý komplikuje bežné fungovanie. Dobrou správou je, že celý proces ich zbavovania sa nie je vôbec náročný. Práve naopak. Keď viete, ako na to, nebude vám trvať viac ako zopár dní. Vo väčšine prípadov vám bude stačiť len vhodný prací program a prací prostriedok. Skvelou voľbou sú ekologické pracie pásiky Cleanly, ktoré si poradia s nečistotami aj škodcami. Ku koncu môžete využiť aj sušenie. To vám dá istotu, že odevy a bielizeň sú perfektne čisté.