Pranie bielizne bez pracieho prostriedku: Áno alebo nie?
Pracie prostriedky sú bežnou súčasťou našich pracích rutín už dlhé roky. Netreba sa však ani čomu čudovať. Vďaka nim je bielizeň nielen čistá, ale takisto voňavá a zbavená všetkých baktérií, ktoré by mohli spôsobovať rôzne kožné problémy.
Niektorí ľudia sa však pýtajú, či nie je pranie možné aj bez nich. Predsa len, práčka perie pri vyšších teplotách, vďaka ktorým sa bielizeň dokáže zbaviť jednotlivých nečistôt. Nehovoriac o následnom sušení v sušičke. To dáva istotu, že ak ste sa pri praní nezbavili nejakých škodcov, po sušení sa tak určite stane. Je pranie bez pracieho prostriedku výhodné? Máme odpovede.
zdroj: Pexels.com
Aký je dôvod prestať používať prací prostriedok?
Pranie oblečenia je nevyhnutnosťou. Ak by ste tak nerobili, chodili by ste v nepríjemne zapáchajúcom oblečení. Nehovoriac o nečistotách, ktoré by sa na jeho povrchu usadili. O tejto skutočnosti vie snáď každý a nad tým, že by prestal prať úplne nerozmýšľa.
Na druhej strane, nad vynechaním pracieho prostriedku áno. Dôvodov, prečo by ste nad tým mohli premýšľať, je hneď niekoľko. Niektorí len spotrebovali prací prášok alebo gél, no práčku potrebujú pustiť. Preto chcú vedieť, či ich oblečenie bude čisté tak, ako s použitím čistiaceho prostriedku. Iní zas premýšľajú nad životným prostredím. Vedia, že výroba produktov ho negatívne ovplyvňuje. Rovnako tak produkcia plastových obalov a následne aj samotné používanie.
Poslednou skupinou sú zas ľudia, ktorí radi experimentujú a chceli by ušetriť. Pracie prostriedky nie sú najlacnejšie, čo vedie k ich šetreniu. Či už sa radíte do jednej zo spomínaných skupín, alebo máte na pranie bez prášku úplne iný dôvod, výsledky prania budú pre všetkých rovnaké.
Je pranie bez pracieho prostriedku dobré pre bielizeň?
Na začiatok je dobré povedať, že správne vybraté pracie prostriedky spravidla nemajú negatívny dopad na oblečenie. Občas sa môže stať, že sa prášok nestihne dobre rozpustiť a zostane na bielizni, no zvyčajne nejde o nič, čo by ste sami nemohli zvrátiť alebo zmeniť.
Samozrejme, toto neplatí v prípade, že ste zvolili nevhodný prací prostriedok. Ak je príliš silný, mohol by z oblečenia stiahnuť farbu, prípadne ho poškodiť iným spôsobom.
Pranie bez pracieho prostriedku je preto v tomto smere veľmi podobné. Kvalitu oblečenia spravidla nijakým spôsobom neovplyvňuje. To, čo sa však môže stať je, že odevy nebudú tak príjemné na dotyk alebo jemné.
Príčinou tohto problému je, že niektoré výrobky, spravidla aviváže, majú funkciu zmäkčovania. Tvrdým látkam vedia dodať potrebnú mäkkosť, ktorá zaručuje komfort pri nosení. Ak ju ale nepoužijete, budete si musieť zvyknúť, že niektoré veci budú jednoducho tvrdšie a drsnejšie.
zdroj: Unsplash.com
Aké výsledky má pranie bez pracieho prostriedku?
Keď sa rozhodnete pre pranie bez pracieho prostriedku, musíte vedieť, že oblečenie nebude mať žiadnu príjemnú vôňu. O tú sa stará práve aviváž alebo iný výrobok, ktorý vkladáte do zásobníka či priamo do bubna práčky.
To však nie je úplne najväčší problém. Ten sa spája s odstraňovaním nečistôt. Pracie gély, prášky alebo pásiky vám pomáhajú rozbíjať a odstraňovať všetko, čo na bielizni nemá byť. Samotné použitie vody nemá rovnaký účinok.
Okrem nečistôt netreba zabúdať ani na oleje. Tie sa na oblečenie a bielizeň dostávajú z dôvodu potu a mastnoty na pokožke. Horúca voda na ne jednoducho nestačí.
Alternatívy k pracím prostriedkom
Ak nechcete využívať klasické pracie prostriedky, existujú určité alternatívy. Niektoré sú dostupné v obchodoch, iné nájdete aj priamo doma.
Pracie pásiky Cleanly
Pracie pásiky Cleanly sú pre vás tou najlepšou voľbou v prípade, že sa chcete klasickým pracím prostriedkom vyhýbať z dôvodu ekológie. Sú totižto šetrné voči prírode a pri ich používaní chránite životné prostredie. Neobsahujú ždraviu škodlivé látky, ktoré by sa nedali rozložiť. Plus, predávajú sa v kartónovom obale, ktorý je recyklovateľný.
K ďalším výhodám pracích pásikov sa radia:
- dokážu nahradiť klasický 5-kilogramový prací prášok, čím až 30-násobne znižujú transportné emisie
- vedia sa rozpustiť aj v ľadovej vode
- ľahko sa používajú
- sú efektívne a výhodné
- sú vhodné na všetky farby
- môžete ich mať so sebou všade, kam idete
- neobsahujú parfumy ani iné škodlivé látky
A množstvo ďalšieho.
Pracie pásiky sú riešením pre každého, komu klasické pracie gély a prášky nevyhovujú. Keďže sa ľahko rozpúšťajú, nerobia problémy ani pri praní čiernych vecí.
zdroj: Pexels.com
Ocot
Ocot sa radí k obľúbeným a veľmi lacným domácim pomocníkom. Skvelým je jablčný ocot, ktorý sa vyrába z jablčnej šťavy. Jeho kyslosť je v rozmedzí od 5 do 6 % a dokáže si poradiť s takmer každým pracím problémom.
Druhou skvelou možnosťou je biely ocot. Ten je známy svojou nízkou cenou a tým, že sa zvyčajne sa vyrába z obilia alebo škrobu z kukurice, zemiakov, ryže a jačmeňa.
Tretím variantom je liehový ocot, ktorý sa nachádza v takmer každej jednej domácnosti. Neobsahuje triesloviny, prírodné rastlinné farbivá, vďaka čomu oblečenie nezafarbí.
Ocot dokáže odevy zbaviť zápachu, rozjasňuje, zjemňuje a udržuje čiernu farbu tmavú. Ak teda nepoužívate žiadny prací prostriedok, táto ingrediencia z kuchyne je jeho skvelou náhradou. Nezabúdajte ale, že aj napriek skvelým výsledkom nedostanete žiadnu vôňu.
Oblečenie by po octe smrdieť nemalo, no nebude ani voňať. Pomôcť dokáže pár kvapiek esenciálneho oleja. Perfektný je levanduľový charakteristický jemnou vôňou.
Citrónová šťava
Citrónová šťava je výbornou alternatívou pracieho prostriedku. Jej výhodou je hlavne to, že dokáže rozjasňovať bielu farbu. Je však taká silná, že odstráni aj zaschnuté škvrny, ktoré by sa niektorým pracím gélom nepodarilo. Dobré je tiež podotknúť, že šťava z citrónov je síce silná, no nie je agresívna. Inak povedané, oblečenie nijakým spôsobom nezničí. Len ho vyčistí.
Množstvo citrónovej šťavy sa odvíja od množstva oblečenia. Zbytočne to nepreháňajte a začnite skôr s menšou dávkou. Ak vám nebude stačiť, postupne ju zvyšujte.
Šťava sa dá takisto použiť na zbavenie plesní. Tie sa objavujú na oblečení alebo bielizni, ktorú necháte dlhé hodiny v práčke. Prípadne vtedy, keď dáte do skrinky mokré uteráky, ktoré ešte nestihli úplne vyschnúť.
Ďalšie možnosti
Okrem octu a citrónovej šťavy môžete na pranie využiť aj klasický šampón. Ten sa postará o odstránenie mastnoty z oblečenia a klasických nečistôt. Nečakajte však, že si poradí so zaschnutými fľakmi a podobnými nečistotami, s ktorými majú problém aj gély alebo prášky.
Ďalej vyskúšajte napríklad saponát. Ten má veľmi podobné účinky ako šampón. Dávajte si ale pozor, fungovať bude iba pri ručnom praní. Plus, pred použitím sa uistite, že neobsauje žiadne bielidlo. Mohli by ste si spôsobiť viac škody ako úžitku.
Niektorí používajú aj prášok na pečenie alebo sódu bikarbónu. Oblečenie bude vďaka nej nielen mäkké a príjemné na dotyk, ale takisto stratí zápach.
Pranie s pracím prostriedkom je lepšie
Nehľadiac na to, aké výhody prináša pranie bez pracieho prostriedku, vo všeobecnosti platí, že s ním sú výsledky oveľa lepšie. Namiesto toho, aby ste ho vynechávali, nájdite inú a ekologickejšiu alternatívu, ktorá bude výhodná aj pre vašu peňaženku. Postarajte sa o bielizeň a odevy ako profesionál, a zbavte na všetkých nečistôt, baktérií a iných škodcov.