Teplota vody pri praní: Ako ju správne nastaviť?

Nastavenie správnej teploty pri praní je pre mnohých hlavolamom, s ktorým bojujú celý život. Aká horúca, prípadne studená by mala byť voda, v ktorej sa bude prať spodná bielizeň? Ako nastaviť teplotu na svetre alebo jemnejšie kúsky oblečenia? A hrá úlohu aj prací prostriedok? V dnešnom článku vám dáme na všetky tieto, a mnohé ďalšie otázky, odpovede.

zdroj: Canva.com

Sledujte etikety

To, čo vám pri praní poradí najviac, sú etikety. Podľa nich zistíte, akú teplotu oblečenie znesie, a ktorá mu nebude robiť problém. Vyhnete sa tak jeho spraniu alebo inému manuálnemu zničeniu.

Etikety obsahujú rôzne značky a skratky. Tie si dopredu vždy naštudujte, aby ste sa vyhli komplikáciám. Štítky nájdete spravidla na vnútornej časti oblečenia v oblasti goliera, prípadne na pravom alebo ľavom boku. Držaním sa všetkých pokynov si zaistíte tie najlepšie výsledky a budete si istí, že tričká či iné kúsky vydržia dlhé roky.

Problém môže nastať vtedy, keď ste štítky odstrihli. Mnohí tak urobia z dôvodu, že malý štítok nepríjemne reže a oblečenie sa kvôli nemu nedá dobre nosiť. V takýchto prípadoch je dôležité postupovať veľmi opatrne. Držte sa pravidla, že jemná bielizeň, napríklad drahé blúzky, sa nikdy neperie s masívnymi kusmi oblečenia, ako sú svetre.

Pri triedení sa okrem materiálu zamerajte aj na farbu. Dôležitý je tiež čistiaci prostriedok a samotný program, ktorý zvolíte. V takýchto prípadoch je dobré držať sa všeobecných pravidiel o praní, ktoré si spomenieme nižšie.

Sledujte znečistenie

Triedenie oblečenia podľa farby alebo materiálu je síce kľúčové, no nezabudnite ani na znečistenie. Niektoré kúsky, ktoré ste mali na sebe len raz alebo dvakrát, stačí dať do práčky na krátky cyklus. Ten sa postará o osvieženie a umožní vám znova vybranú vec nosiť. Je totižto zbytočné, aby ste ju prali spolu s veľmi znečisteným oblečením, ktoré potrebuje vyššie teploty a dlhší prací program.

Oblečenie teda vytrieďte najprv podľa farby, potom podľa materiálu a následne sa zamerajte na znečistenie. Platí, že keď oblečenie nie je príliš znečistené, stačí mu aj nižšia teplota. Pokojne 30 – 40 stupňov Celzia.

Nezabudnite na vhodný prací prostriedok

Prací prostriedok dokáže celý prací cyklus a proces narušiť. Dôvod je ten, že mnohé pracie gély a prášky sa pri nízkych teplotách nedokážu rozpustiť. Jediným riešením je teda zvýšenie teploty. V niektorých situáciách aj predĺženie cyklu. To vo výsledku znamená len jedno. Vyššie náklady.

Komplikácie s používaním chladnejšej vody na pranie môžete hodiť za hlavu, keď používate pracie pásiky Cleanly. Tie sú známe tým, že okrem množstva výhod, ako napríklad nízky dopad na životné prostredie, sa vedia rozpustiť už pri 30 stupňoch Celzia. Viete ich tak používať aj vtedy, keď periete pri nižších teplotách.

Aká teplota je vhodná na pranie?

Ako sme spomenuli, každé oblečenie má svoj štítok, na ktorom je uvedená odporúčaná teplota. Pri tej máte takmer sto percentnú istotu, že sa s oblečením pri pravidelnom praní nič nestane. Niekedy sa však štítky odstrihnú a tento údaj nie je možné dohľadať. V tom prípade je dobré využiť všeobecné rady a tipy na pranie.

  • bežne znečistená bielizeň – napríklad tričká, košele a bežná farebná bielizeň by sa mali prať pri nízkej teplote, najlepšie 30 stupňov Celzia. Pri vyšších teplotách by mohlo dôjsť k strate žiarivej farby. Nehovoriac o tom, že by sa mohla daná vec zraziť.
  • syntentika, tmavá bielizeň a mierne špinavé oblečenie – odporúča sa teplota 40 – 50 stupňov Celzia
  • uteráky, kuchynské utierky, vreckovky, posteľná bielizeň a veľmi zašpinené tkaniny – odporúčaná teplota je 60 stupňov Celzia
  • citlivé tkaniny a spodná bielizeň – odporúča sa nízka teplota, spravidla 30 stupňov Celzia. Plus, ak nechcete, aby sa poškodili menšie detaily, ako napríklad čipky, využite na pranie špeciálne pracie vrecká.

zdroj: Canva.com

Je pranie oblečenia v studenej vode lepšie?

Pranie oblečenia v studenej vode je síce výhodné a dobré, no nemusí to byť pravidlom pri všetkých typoch tkanín. Veľmi zašpinené oblečenie, prípadne hrubšia bielizeň, uteráky a osušky potrebujú na vyčistenie a zbavenie baktérií aspoň 50 stupňov Celzia.

Pred výberom studenej vody si preto dobre premyslite, či je pre vaše oblečenie vhodná, a či ho dokáže zbaviťvšetkých nečistôt.

Ako často prať?

Okrem otázky, aká teplota je na bielizeň najlepšia, by ste sa mali pýtať aj na to, ako často vlastne prať. Samozrejme, veci ako nohavičky či podprsenky periete na pravidelnej báze. Čo ale s oblečením, ktoré máte na sebe len raz a následne ho odložíte do skrine? Prípadne s vecami, ktoré nosíte na doma?

Odborníci sa zhodujú, že presný počet, koľkokrát si môžete oblečenie obliecť, neexistuje a u každého je iné. Dôvod je ten, že každý sa inak potí a má iný organizmus. V mnohom zaváži aj ročné obdobie. V lete je kvôli vysokým teplotám nutné prať častejšie. V zime stačí prať menej.

Všeobecne platí, že:

  • rifle by sa mali prať po 4 – 5 noseniach
  • pyžamá je nutné prať dvakrát do týždňa
  • pančuchy by sa mali prať každý deň
  • podprsenky je nutné vložiť do prania po dvoch, maximálne troch noseniach
  • posteľná bielizeň by sa zas mala prať raz týždenne a vankúše dvakrát ročne
  • utierky v kuchyni meňte každý deň, a to hlavne vtedy, keď varíte mäso alebo ryby

Samozrejme, všetko sa odvíja od vás a vášho komfortu. Ak potrebujete prať častejšie, perte. Menej časté pranie sa však neodporúča. A to hlavne pri odevoch a bielizni, ktorá sa nosí priamo na citlivých partiách. Mohli by ste si spôsobiť rozšírenie nebezpečných kvasiniek, ktoré sú príčinou viacerých zdravotných problémov.

zdroj: Unsplash.com

Nezabudnite na správne naplnenie práčky

Bielizeň vyperiete len vtedy, keď ju do bubna práčky vložíte správne. Držať by ste sa mali niekoľkých pravidiel:

  • Odevy trieďte podľa farby, aby sa nestalo, že sa navzájom zafarbia.
  • Práčku sa snažte vždy naplniť doplna, aby ste ju nepúšťali naprázdno.
  • Na druhej strane, dávajte si pozor, aby ste bubon nepreplnili. Ak je oblečenia veľa, nemusí sa správne vyprať.
  • Bavlnu môžete naplniť do plnej kapacity práčky. Pri vlne a jemnej bielizni naplňte bubon len do polovice. Bielizeň sa nepoškodí a dokonale sa vyperie.

Vyperte svoju bielizeň správne

Pranie nie je náročné, no je nutné vedieť, aký prací prostriedok zvoliť a aká teplota vody je dostatočná. Niekedy vám stačí aj tá najnižšia, inokedy musíte použiť vyššiu. Držte sa informácií na štítku, a ak ho nemáte k dispozícii, riaďte sa vyššie spomenutými pokynmi.