Tipy na pranie, vďaka ktorým vydrží vaše oblečenie navždy. Poznáte ich všetky?

Každý určite dobre vie, že používanie oblečenia, jeho pranie, sušenie a následné žehlenie ho nejakým spôsobom oslabuje. Niektoré látky sa ničia viac, iné zas menej. A nejde len o oblečenie. Rovnako je na tom posteľná bielizeň a všetok textil, ktorý máte doma a niekoľkokrát do roka ho periete. Existuje nejaký spôsob, ako bielizeň zachrániť a používať ju dlhé roky? Spísali sme pre vás niekoľko praktických tipov, ktoré sa vám určite zídu.

zdroj: Canva.com

Nakupujte kvalitné kúsky

Začneme tým najjednoduchším tipom, ktorý je zároveň aj ten najťažší. Nakupovať drahé značkové oblečenie je pre mnohých zbytočnou dierou v rozpočte. Práve preto kupujú menej kvalitné kúsky, ktoré síce na prvý pohľad stoja menej, no ku koncu vás vyjdú veľmi podobne. Prečo?

Lacné odevy sa po niekoľkých pracích cykloch začnú ničiť. Na látke nájdete menšie dierky a nitky. Nehovoriac o páraní či dokonca natrhnutí pri bežnom používaní. Vec po pár použitiach musíte vyhodiť, prípadne nosiť len na doma. Následne idete znova do obchodu, kde si potrebné tričko, sveter či nohavice kúpite znova.

Vo výsledku zaplatíte za lacné veci oveľa viac, pretože ich musíte neustále meniť. Drahší typ oblečenia je jednorazovou investíciou. Na začiatku zaň síce zaplatíte viac, no vydrží vám dlhé roky, ak nie navždy.

Drahých kúskov oblečenia nemusíte kupovať príliš veľa. Vybavte svoj šatník len základnými vecami, ktoré budete navzájom kombinovať a dopĺňať modernými doplnkami. Tak dosiahnete vždy nadčasový a štýlový outfit.

TIP: Niektoré drahšie kúsky vyrobené z prémiových materiálov môžu mať špecifickú starostlivosť. Sledujte preto pracie symboly (link na článok o symboloch) nachádzajúce sa na štítkoch, aby ste náhodou látku nezničili hneď prvým praním alebo sušením.

zdroj: Canva.com

Vyhnite sa suchému čisteniu

Ešte predtým, ako si povieme niečo o samotných drahých látkach, je dobré vysvetliť, čo vlastne suché čistenie znamená. Zjednodušene povedané, suché čistenie je chemické čistenie, v rámci ktorého sa nepoužíva voda. Namiesto nej sa využívajú rôzne chemické rozpúšťadlá.

Zložitejšie povedané, suché čistenie je proces chemického čistenia, ktorý pozostáva z niekoľkých krokov, a to: kontrola a označovanie, predbežné nanášanie produktov na škvrny, proces chemického čistenia, ďalšie nanášanie produktov na škvrny a dokončovacie úpravy.

Mnohí výrobcovia drahších a značkových kúskov uvádzajú na štítkoch informáciu o suchom čistení. Spravidla sa s tým stretnete pri látkach ako vlna, ľan alebo hodváb. Všetky tri spomenuté sú však vhodné aj na namočenie do vody. Čistenie doma ich teda nezničí. Jediné, čo sa pri pracom cykle môže stať je, že pustia farbu. Preto je dobré popremýšľať nad praním v rukách.

Pravidelné suché čistenie môže byť pre vaše odevy nebezpečné. Po čase by sa látka mohla znehodnotiť a stratiť svoje charakteristické vlastnosti. Obmedzením využívania tohto typu prania ušetríte svoje veci pred zbytočným opotrebovaním. Plus, môžete sa tešiť z ušetrených peňazí, pretože prací cyklus doma vás vyjde rozhodne menej ako ten v profesionálnej čistiarni.

Zamerajte sa na škvrny

Ušpinili ste sa pri jedení alebo pití nejakého tmavého nápoja? V tom prípade sa pred praním celého kúsku zamerajte najprv na samotnú škvrnu. Problémovú časť namočte do pracieho prostriedku alebo odstraňovača škvŕn a pred praním ho nechajte vsiaknuť do látky.

Prací prostriedok sa nesnažte manuálne zapracovať. Takisto sa vyhnite treniu látky o seba. Výsledok by ste mohli zhoršiť. Nehovoriac o tom, že by ste látku oslabili a zničili.

Ak chcete tie najlepšie výsledky, pred cyklom namočte celý odev do studenej vody, čím by mala škvrna povoliť a následne sa pri pracom cykle na 100 % odstrániť.

TIP: Niektoré práčky majú špeciálne programy napríklad pre biele oblečenie s názvom “Extra White”. Tento program slúži na to, aby pomohol odstrániť škvrny na bielom oblečení a podporil krásnu sviežu bielu farbu. Ak ste si zašpinili bielu blúzku, tričko či mikinu, určite ho použite.

zdroj: Canva.com

Nepreháňajte to s pracím prostriedkom

Pracie prostriedky, aj tie najlepšie a najkvalitnejšie, dokážu v nesprávnom množstve spraviť viac škody ako úžitku. Príliš veľké množstvo pracieho prášku alebo gélu zanecháva na oblečení zvyšky, ktoré spôsobujú, že odev stráca svoje praktické vlastnosti. K nim sa radí napríklad pružnosť, mäkkosť a savosť (v prípade osúšiek a uterákov). Nehovoriac o tom, že na tmavých odevoch prebytočný prací prostriedok vidno.

Dôležité je takisto dodať, že pri zlom používaní produktu na čistenie starne oblečenie rýchlejšie. Po niekoľkých mesiacoch pravidelného prania môže stratiť svoju formu a farbu, takže nebude tak pekné ako niekedy.

Na dávkovanie pracieho prostriedku si dávajte pozor. Ak je odev príliš znečistený, radšej ho deň predtým namočte do vody, aby sa škvrny a nečistoty rozpustili. A v prípade, že neviete, ako správne dávkovať gél alebo prášok, existuje jedno riešenie. Sú ním pracie pásiky Cleanly, ktoré stačí len odtrhnúť a vložiť do bubna práčky.

Výhodou pracích pásikov je to, že sa rozpúšťajú aj v ľadovej vode, takže na odevoch nezanechávajú žiadny povlak alebo biele stopy. Môžete ich použiť s akýmkoľvek typom odevov a bielizne. Plus, sú ekologické, takže ich používaním sa staráte o životné prostredie.

Čierne perte naruby

Boj s čiernymi odevmi zvádza množstvo domácností. Aj vám sa už stalo, že ste do práčky vložili čierne nohavice a vytiahli ich sivé? Alebo po nejakom čase jednoducho stratili farbu? Pracie cykly nemusia byť pre tmavé odevy úplne najlepšie. Mnohé kúsky púšťajú farbu aj po rokoch od kúpenia.

Aby vaše tmavé oblečenie zostalo žiarivo tmavé, pred vložením do práčky ho obráťte naruby. Tento jednoduchý trik pomôže bojovať proti vyblednutiu, ktoré sa môže vyskytnúť nielen pri praní čiernej, ale takisto tmavomodrej, fialovej a tmavozelenej. Pranie naruby zabraňuje vzájomnému odieraniu povrchov látok a zaisťuje perfektné výsledky.

Vyberte si kratší prací program

Čím dlhšie odevy periete, tým viac sa ničia. Je to úplne bežný jav. V bubne sa o seba obtierajú, kvôli čomu sú látky neskôr náchylnejšie na roztrhnutie alebo iné manuálne zničenie.

Pokiaľ vaše obľúbené veci nie sú veľmi znečistené, kratší cyklus je zvyčajne tou najmúdrejšou voľbou. Či už sú jemné (v takom prípade určite potrebujete najšetrnejší cyklus), alebo nie, ak dokážete minimalizovať počet otočení bielizne počas prania, predĺžite tým jej životnosť.

Používajte studenú vodu

Studená voda je dobrým priateľom vašej bielizne. Má totižto tendenciu byť oveľa menej abrazívna na tkaniny ako veľmi horúca voda, ktorá môže spôsobiť zrážanie alebo rozťahovanie. Nižšia teplota je tiež obzvlášť šetrná k tmavým a jasným farbám. Veci vďaka nej nestrácajú farbu a vyzerajú skvelo aj po rokoch používania a prania.

A ako bonus, studená voda šetrí energiu, čo pomáha životnému prostrediu. Plus, šetrí tiež vaše peniaze. Nehovoriac o tom, že keď použijete pracie pásiky Cleanly, ktorým nižšia teplota vody neprekáža, dosiahnete výbornú kombináciu skvelých výsledkov prania a ochrany prírody.

Treba však dodať, že nie vždy budete môcť použiť studenú vodu – existujú určité prípady, kedy teplá voda skutočne funguje najlepšie, napríklad pri džínsoch a väčšine bieleho oblečenia. Prípadne vtedy, keď je bielizeň veľmi znečistená a potrebujete si byť istí, že ju na prvýkrát vyčistíte.

zdroj: Canva.com

Vyberte správne nastavenie sušičky

Slová „normálne“ alebo „bežné“ môžu byť veľmi zavádzajúce, pokiaľ ide o nastavenia sušičky. Tieto režimy v skutočnosti ponúkajú najvyššie teploty, ktoré by sa vo väčšine prípadov nemali používať. Pri tejto teplote sa v bubne sušičky darí iba ťažkým veciam, ako sú uteráky a džínsy.

Pri oblečení, na ktorom vám záleží, by ste mali zvoliť jemné nastavenie, ktoré poskytuje nízku teplotu. Použitie nižšej teploty zabraňuje zmršťovaniu a poškodeniu materiálov.  Niektoré sušičky ponúkajú aj nastavenia špeciálne pre vlnené/hodvábne košele, takže tieto typy odevov môžu dostať zaobchádzanie ušité na mieru ich potrebám.

Iným riešením je sušiť odevy prirodzene, na šnúre alebo sušiacom stojane. V tomto prípade si ale prezrite symboly prania a zistite, či jednotlivé kúsky môžu byť vystavené na slnku alebo by ste ich mali sušiť v polotieni.