Triedenie oblečenia podľa farby: Ako správne na to?
Základným krokom, ktorý sa robí tesne predtým, ako oblečenie vložíte do práčky, je triedenie. To môžete robiť na základe niekoľkých parametrov. Väčšina triedi odevy podľa farieb. Okrem toho sa však dá triediť aj podľa materiálu alebo typu bielizne, no to by malo nasledovať až po tom, ako sú jednotlivé farby od seba oddelené a vy ste si istí, že kúsky sa navzájom v bubne práčky nijako neovplyvnia.
zdroj: Canva.com
Prečo je dôležité triediť oblečenie podľa farby?
Triedenie oblečenia podľa farby by ste mali robiť hneď z niekoľkých dôvodov. Tým hlavným je zafarbenie. Počas svojho života ste sa už určite, minimálne raz, stretli s tým, že sa vám v práčke zafarbil obľúbený kúsok. Spravidla za to mohla iná vec, ktorú ste do bubna spolu s ním dali, a ktorá pustila farbu.
Ak viete, že nejaká vec u vás púšťa veľa farby, je dobré premyslieť si, či ju nebudete prať samostatne. Minimálne niekoľko prvých cyklov. Neskôr by už farbu púšťať nemala, prípadne len veľmi malé, nebadané množstvo. To ale neplatí pri lacnejších a nekvalitne spracovaných veciach, ktoré môžu robiť problém neustále.
TIP: To, že niektoré veci doteraz nepustili farbu neznamená, že tak nikdy neurobia. Niekedy sa môže stať, že to spravia po niekoľkých praniach. Dávajte si preto na triedenie pozor a zbytočne to neriskujte. Zafarbený odev už často nezachránite.
Ako triediť podľa farby?
Na začiatok si spravte kopu so špinavým oblečením. Keď ju máte pred sebou, začnite ju triediť na veci, ktoré sa dajú prať v práčke, a kúsky, ktoré musíte oprať v rukách. Zaistíte si, že pri vkladaní vecí do bubna doň náhodou nedáte aj tie, ktoré tam nemajú byť a mohli by sa počas klasického pracieho cyklu zničiť.
Ak neviete, aké oblečenie je určené na ručné pranie, pozrite si štítky. Tie z oblečenia zbytočne nestrihajte. V budúcnosti sa vyhnete problémom s ich čistením. Na štítkoch sa nachádzajú pracie symboly (odkaz na článok o pracích symboloch). Pomocou nich zistíte, akú teplotu odev vydrží a či ho vôbec môžete do práčky alebo sušičky dať.
Nehľadiac na to, či periete v rukách alebo v práčke, oba typy bielizne začnite deliť ešte podľa farby. Aj pri ručnom praní platí, že ak by ste v jednej nádobe prali biely a čierny kúsok, mohli by sa navzájom zafarbiť.
zdroj: Canva.com
Pri triedení oblečenia podľa farby vo všeobecnosti platí, že je dobré rozdeliť ho na štyri základné kopy:
- biela bielizeň
- čierna bielizeň
- farebná svetlá bielizeň
- farebná bielizeň
Farebnú bielizeň spravidla netreba deliť podľa jednotlivých odtieňov, ako napríklad ružová, červená alebo zelená. Odevy môžete prať spolu, no aj v tomto prípade platí, že ak je nejaký kúsok, ktorý príliš farbí, perte ho samostatne.
Niektorí odborníci sa takisto držia všeobecných pravidiel teploty vody odvíjajúcich sa od farieb, a to:
- na bielu a bledú bielizeň používajú horúcu vodu
- na tmavé odevy a veci, ktoré farbia dávajú zas studenú
- na všetko ostatné využívajú teplú vodu
Bohužiaľ, v praxi tieto pravidlá nemusia platiť. Dôvodom je, že horúca voda dokáže spôsobiť nielen to, že vec začne farbiť, ale aj jej zrazenie (odkaz na článok o zrazení oblečenia).
Zrazenie býva spôsobené kvôli tomu, že horúca voda uvoľní vlákna oblečenia, ktoré sa pri výrobe natiahnu. Počas umývania sa tento tlak naruší. Vlákna sa tak zmrštia a oblečenie je o niekoľko čísel menšie. S vysokými teplotami preto opatrne. A, ako sme spomenuli, držte sa radšej pracích symbolov ako všeobecných pravidiel.
Je nutné triediť aj podľa materiálu alebo typu oblečenia?
Odpoveď na túto otázku nie je presná a všetko záleží hlavne od vás a toho, čo chcete prať. Triedenie podľa typu oblečenia nie je nevyhnutné hlavne vtedy, ak ide o veľmi podobné kúsky. Napríklad tričká, iné typy topov, mikiny či nohavice z podobného materiálu. Ich výhodou je, že majú zvyčajne veľmi podobné nároky na pranie. Preto sa do práčky môžu vložiť spolu.
Toto neplatí v situáciách, keď máte na podlahe kopu s bielizňou pozostávajúcou z tričiek, nohavíc, spodnej bielizne a odevov z veľmi jemných a háklivých materiálov. Tvrdé rifle alebo iný typ pevnejšieho materiálu by mohol jemnú bielizeň zničiť. A to rozhodne nechcete.
zdroj: Canva.com
Najlepšie spravíte, keď sa pozriete na to, čo chcete prať a zistíte, či sa medzi odevmi nenachádzajú veľmi jemné veci. Keď nie, odevy môžete prať spolu. Ak áno, jednotlivé kúsky oddeľte a operte ich samostatne.
Inou alternatívou je využiť špeciálne sieťky. Ich úlohou je ochrániť jemné kúsky, ktoré by sa pri bežnom cykle mohli veľmi rýchlo zničiť. Sieťky nie sú drahé, takže si ich môžete zaobstarať rovno niekoľko a prať viac háklivých vecí naraz.
Ktoré farby sa považujú za tmavé?
Keď príde na triedenie vecí, môžete zostať mierne zaskočení. A to hlavne preto, lebo jednotlivé kúsky oblečenia sú v rôznych odtieňoch. Niektoré sú tmavšie, iné zas bledšie, no nie tak bledé, aby ste ich prali s bielou. Ak neviete, ako na to, máme pre vás praktický návod a zopár tipov:
- tmavá bielizeň – radí sa sem čierna, tmavosivá, tmavomodrá, tmavozelená, fialová a niekedy aj tmavé odtiene červenej
- bledá bielizeň – do tejto kategórie patria všetky biele odevy, ktoré sa nekombinujú s inými svetlými farbami, ako napríklad telová alebo béžová, ich miesto je v inej kategórii,
- farebná svetlá bielizeň – na túto kopu oblečenia hoďte všetky bledé odtiene, ako béžová, bledohnedá, karamelová, bledoružová a ďalšie jemné pastelové farby
- farebná bielizeň – skupina predstavuje sýte a žiarivé odtiene, napríklad žltú, červenú, oranžovú alebo tehlovú
Samostatnú kategóriu by mali tvoriť rifloviny. Tie je dobré prať samostatne, pretože ide o tvrdší materiál charakteristický tým, že sa od ostatných v mnohom odlišuje.
Pozor dávajte hlavne na kombináciu bielej a čiernej
Najväčší problém môže prísť pri oblečení, ktoré kombinuje bielu aj čiernu. Dva úplne odlišné odtiene, ktoré sa spolu nemôžu prať, vedia narobiť viacero komplikácií. Ak chcete, aby bolo oblečenie pekné aj po prvom či desiatom praní, máte viacero možností.
Tou prvou a najlepšou je oprať ho ručne a samostatne. A to minimálne prvýkrát, keď neviete, či bude púšťať farbu. Keď farbu nepúšťa, pokojne ho vložte do práčky. To, či pôjde s bielym alebo čiernym závisí hlavne na jeho celkovom vzhľade. Spravidla platí, že viac biele kúsky by mali ísť s bielou bielizňou a viac čierne s čiernou.
TIP: Keď sa o danú vec bojíte, do práčky ju nedávajte. Doma určite nemáte desiatky bielo-čiernych odevov. Raz za čas vám preto nebude vadiť vyprať ju ručne.
Aké pracie prostriedky využiť?
Pri praní následne nezabúdajte na kvalitné pracie prostriedky. Postarajú sa o to, aby bola bielizeň svieža, čistá a voňavá. Aj tu platí, že je dobré siahnuť po prostriedku určenom priamo na vybranú farbu, prípadne staviť na univerzálnu možnosť. Tá vám ušetrí financie aj čas.
Jednou takouto alternatívou sú pracie pásiky Cleanly, ktoré okrem množstva výhod v rámci farieb, majú aj ďalšie benefity. Sú ekologické, podporujú životné prostredie a dajú sa použiť aj v ľadovej vode. Nehľadiac na to, akú teplotu ste v práčke nastavili, nikdy sa nestane, že by ste prací pásik našli na odevoch. Skvelo sa rozpúšťajú a nerobia problémy ani na tmavých kúskoch.
Vyperte si oblečenie ako expert. Roztrieďte ho podľa farby, materiálu aj typu a uistite sa, že sa vám v práčke nikdy nezničí.