Základné pravidlá prania: Čo určite nerobiť?
Pranie má svoje základné pravidlá a podmienky, ktoré by ste nemali prehliadať. Len vtedy, keď sa ich budete držať, sa dostanete k sviežej a čistej bielizni. Plus, vyhnete sa rôznym problémom vrátane zafarbenia, zrazenia alebo iného nepríjemného zničenia. O niektorých pravidlách možno viete, o iných zas nie. Všetky si však povieme, aby sa k voňavým odevom mohol dostať aj úplný začiatočník.
zdroj: Canva.com
Starostlivosť o jednotlivé materiály
Každý materiál potrebuje určitú špeciálnu starostlivosť. Keď ju poznáte, viete sa vyhnúť zbehnutiu alebo zafarbeniu.
- bavlna – bavlnené oblečenie je najlepšie prať v práčke, no keďže je náchylné na krčenie, niekedy pomáha pranie v rukách a v studenej vode. Sušiť by ste mali na nízkych otáčkach aj teplote. Prípadne sušte na sušiacom stojane alebo šnúre.
- polyester – na pranie polyesteru môžete použiť studenú alebo teplú vodu. Materiál nemá tendenciu príliš sa krčiť alebo mačkať, no môže tvoriť žmolky alebo statickú energiu. Ak sa jej chcete vyhnúť, pri praní využite zmäkčovadlo. Sušenie je najlepšie na šnúre alebo sušiacom stojane, kde sa odev vyrovná.
- hodváb – zistiť, ako správne prať hodváb, môže byť zložité, preto kúsok nevkladajte do vody skôr, ako si prečítate etiketu o starostlivosti. Ak je na štítku informácia o ručnom praní, dajte ho do nádoby s vlažnou alebo studenou vodou a vyperte ho manuálne. Z pracích prostriedkov využije jemný typ, ktorý ho nepoškodí. Prebytočnú vodu absorbujte uterákom a odev položte na plocho, mimo dosahu slnečného žiarenia.
- vlna – keďže ide o materiál, ktorý sa veľmi rád zráža, najbezpečnejší spôsob je pranie v rukách, prípadne v práčke v sieťke a pri nízkych teplotách. Niektoré spotrebiče majú aj špeciálny program určený na vlnu. Ak ho má aj ten váš, stavte naň. Vlnu sušte prirodzene, na vzduchu a v tieni. Nevešajte ju.
- spandex – tento typ materiálu by ste nemali prať s pracím prostriedkom obsahujúcim chlór alebo aviváž. Mohlo by to zničiť jeho štruktúru. Pred praním odev pretočte naruby a vložte do sieťky. Použite nízku teplotu aj otáčky. Vyschnúť ho nechajte mimo slnečného žiarenia. Nevkladajte ho do sušičky.
- ľan – ľanové odevy sa môžu prať v práčke, no najlepšie samostatne. Bez ostatných materiálov. Odborníci odporúčajú jednotlivé kúsky pred pracím cyklom predprať v studenej vode, aby sa nezrážala. Ak sa chcete zbaviť záhybov, vytiahnite veci zo sušičky ešte vlhké a vyžehlite ich.
zdroj: Canva.com
Základné pravidlá pri praní
Presuňme sa na samostatné pravidlá o praní. Čo všetko je nutné vedieť, aby ste sa vyhli rôznym problémom so zbehnutím alebo zafarbením?
1. Čítajte štítky
Pravdepodobne ste si všimli, že takmer na každom oblečení je štítok so symbolmi, ktoré vám hovoria, ako správne daný odev prať. A síce existujú rôzne všeobecné pravidlá a znalosti, ktoré ste si za roky prania osvojili, štítky by ste mali považovať za dôležité usmernenia. Na to, aby ste však mohli jednotlivé symboly (odkaz na článok o pracích symboloch) pochopiť, sa ich musíte naučiť čítať. Len tak sa uistíte, že robíte všetko správne.
2. Odevy trieďte
Ak chcete, aby vaše oblečenie vyzerali čo najlepšie, musíte vedieť, ako triediť bielizeň. Všetko začína spomínanými štítkami, no do úvahy by ste nemali brať len tie. Kľúčové je takisto farebné prevedenie. Tmavé odevy perte samostatne, biele takisto. Samostatnou kategóriou je farebná bielizeň, ktorá by sa mala deliť ešte na svetlú a tmavú.
Bielizeň môžete triediť aj podľa typu. Napríklad, jemné kúsky ako spodná bielizeň, by sa mali prať v sieťkach. Prípadne ich do práčky vložte samostatne. To isté platí pri veciach z háklivých materiálov.
3. Vyberte správny prací prostriedok
Na pracích prostriedkoch stojí váš úspech a výsledok. Ich výber je dôležitý. Najlepšie je držať sa farebného prevedenia a na základe neho vybrať produkt. Inou možnosťou sú univerzálne výrobky, ktoré je možné použiť na biele, čierne aj farebné veci.
Skvelým riešením sú pracie pásiky Cleanly, ktoré sa nielenže dajú použiť na všetky typy oblečenia, ale sú takisto ekologické a používajú sa veľmi ľahko.
zdroj: Canva.com
4. Zvoľte správne množstvo pracieho prostriedku
Všetci odborníci na pranie sa zhodujú, že je dôležité nielen zamerať sa na výber správneho pracieho prostriedku, ale aj jeho množstva. Pri praní môže dôjsť k trom situáciám, pričom dve z nich sú negatívne:
- príliš veľa pracieho prášku alebo gélu – nadmerné množstvo spôsobí viac škôd ako úžitku. Zvyšky zostávajú po skončení pracieho cyklu na oblečení, čo urýchľuje jeho opotrebovanie a skráti životnosť. Navyše plytváte pracím prostriedkom a zbytočne míňate peniaze.
- príliš málo pracieho gélu alebo prášku – pravdou je, že aj keď použijete menej pracieho prostriedku, oblečenie by malo byť čisté. Problém môže spôsobiť zápach alebo niektoré škvrny, ktoré na ňom zostanú. Kúsky tak musíte prať znova, čím sa urýchľuje opotrebovanie.
Tretia situácia, použitie správneho množstva produktu, je jedinou pozitívnou a dobrou pre vás aj vašu bielizeň. Ak neviete dávkovať tekutý prací gél alebo sypký prášok, pracie pásiky Cleanly to vedia vyriešiť za vás. Jeden pásik je určený pre jednu štandardnú práčku.
5. Zabojujte proti škvrnám
Máte na oblečení škvrny? Existuje niekoľko trikov, ktoré tieto komplikácie vyriešia:
- červené víno – škvrnu posypte soľou alebo sódou bikarbónou, rozotrite (ak by soľ či sóda nedržali, použite trochu vody) a vložte do práčky
- káva – škvrnu posypte sódou alebo kukuričným škrobom a vložte do bubna
- olej – najlepší je detský púder, ktorý vsiakne mastnotu
- krv – zmiešajte ocot a teplú vodu, aplikujte na látku a ručne vyumývajte
- dezodorant – pokvapkajte octom, nechajte pôsobiť aspoň hodinu a dajte prať
- atrament – na škvrnu aplikujte zubnú pastu, mierne rozotrite a dajte prať
6. Myslite aj na kapacitu bubna
Preťaženie práčky a bubna vie spôsobiť poškodenie celého spotrebiča a zlé opratie bielizne. Jednotlivé kúsky nemajú dostatok miesta na to, aby sa oprali. Preto ich budete vyťahovať čisté len spolovice.
Štandardná práčka pre stredne veľké rodiny má zvyčajne kapacitu do 12 kilogramov. Niektoré väčšie modely si však poradia aj s 15 či dokonca 20 kilogramami.
zdroj: Canva.com
7. Ďalšie praktické tipy
K ďalším praktickým tipom, ktoré vám pomôžu pri praní, sa radia:
- Vo vačkoch nič nenechávajte a pred vložením do práčky ich skontrolujte.
- Po praní odevy vytiahnite, nenechajte ich v bubne príliš dlho. Mohli by zatuchnúť, prípadne splesnivieť.
- Oblečenie s flitrami a rôznymi 3D ozdobami perte ručne. Uistíte sa, že z nich nič neodpadne.
- Zipsy zapnite, aby ste sa vyhli poškriabaniu bubna a natrhnutiu iných kúskov, ktoré sa v ňom nachádzajú.
- Gombíky odopnite. Vysoké otáčky by mohli spôsobiť roztrhnutie dierok alebo poškodenie gombíkov.
- Plavky perte ručne a vo vlažnej vode, aby nestratili tvar.
- Menšie kúsky, napríklad detské ponožky, vložte do praktických sieťok. Zaistíte si, že sa v práčke nestratia.
- Podprsenky perte ručne alebo ich dajte do sieťky, aby nestratili tvar.
- Tenisky s koženým detailom sa nesmú prať, pretože menšie časti majú tendenciu odlepovať sa. Ak sú topánky špinavé, využite zubnú kefku a pastu, prípadne iný čistiaci prostriedok.
- Oblečenie plné chlpov od domácich maznáčikov najprv dobre očistite špeciálnym valčekom. Zbavte sa najväčších nečistôt a až potom dajte odevy do práčky.
Využite praktické tipy a vyhnite sa komplikáciám počas prania, ako napríklad zbehnutie alebo zafarbenie.